Taş Ev Yapımı

Taş Ev Yapımı

Taş Ev Yapımı ve Tarihçesi
Taş ev Çeşitleri Türkler Anadolu’ya geldiklerinde yerleşik düzene geçerken Bizans ve Romalıların taşı yapı malzemesi olarak kullandıklarını görmüşlerdir. Bu dönemden itibarende, özellikle Anadolu Selçukluları başta olmak üzere taş işçiliği ve mimarisinde, özellikle de dini mimaride eşsiz güzellikte eserler ortaya koymuşlardır. Tarihi İpek Yolu üzerinde kervansaraylar, hanlar, hamamlar yapmışlardır.

Neden Taş Yapılar Tercih Edilmelidir ?
Taş Yapılar, dayanıklı, uzun ömürlü, sağlıklı, eko sisteme uyumlu, nefes alabilen, hiçbir zararlı kimyasal içermeyen, pis havayı filtreleyen, deprem, sel, yangın gibi doğal afetlere karşı dayanıklı yüzyıllarca ayakta kalabilen yapılardır. 

Doğal Taş Ev Doğa İle Uyumludur
Doğal taş sağlığa zararlı herhangi bir madde içermemektedir. Yiyecek hazırlanan mekânlarda güvenle kullanılmaktadır. Yanıcı değildir ve yangın sırasında da sağlığa zararlı herhangi bir madde açığa çıkmamaktadır.

Doğal Taş Etkileyicidir.
Doğal taş; özellikleri cinsine, çeşidine ve onu oluşturan minerallerin bağlanma şekline göre değişiklik gösteren doğal bir üründür.Doğal taş bu özellikleri ile tüm inşaat malzemelerinden farklıdır.Hem doğal taşlarla, hem de diğer pek çok malzeme ile kombine edilebilen benzersiz bir malzemedir.Doğal taş tek tip endüstriyel bir ürün değildir ve oluşum sürecinin izlerini taşımaktadır.

Taş Evler Neden Sağlıklıdır
Taş Evlerde bir gece dahi konaklayan olduysa taş evde uyumanın ayrıcalığını hissetmiştir. Günümüzde yalıtım adı altında doğal olmayan o kadar çok malzeme kullanılmaktadır ki; taş, toprak veya ahşap bir evde yaşamanın ne kadar sağlıklı olduğunu bütün dünya kabul etmektedir.

Yaşam alanımızı vücudumuza benzetecek olursak, vücutla temas halinde olan elyaflar, pamuk, yün, kaşmir, keten gibi doğal elyafları kullanmayı tercih ederiz. Hiçbir zaman polyester veya naylon atlet giymek istemeyiz. Bundan ötürü, yalıtım dediğimiz sistem de doğal ürünlerden yapıldığı sürece sağlıklıdır.

Normal bir villada duvarın delikli tuğla ile yapıldığını düşünecek olursak, bunun üzerine betondan sıva, üstüne yalıtım malzemesi, yalıtım malzemesinin üstüne sıvama ve dış cephe boyası, duvarın iç kısmına alçı ve saten boya. Taş Evde ise sadece taş ve Toprak tüm bu yapılan işlemlerin yerini almaktadır.

Doğal Taş Ekolojiktir
Doğal taş bir yapı malzemesi olarak kullanılmak üzere doğada neredeyse hazır halde bulunmaktadır. Sadece taşı ocağından çıkartmak ve işlemek için enerji gerekmektedir ve bu da diğer inşaat malzemeleri için gerekenden çok daha azdır. Doğal taşlar genellikle büyük patlatmalar yapmadan ocaktan kesilerek çıkarılmaktadır. Kullanılmayan atıklar ise tekrar doğaya karışmaktadır.

Doğal Taş Özgündür
Doğal taşlar ocaktan büyük bloklar halinde çıkarılmakta ve istenen ölçülerde kesilmektedir. Doğal taş üretiminde standart bir ölçü yoktur. Plakaların ölçüsü bloğun boyutlarıdır. Ölçüler ihtiyaca göre belirlenebilmektedir. Sadece kare ya da dikdörtgen levhalar değil istenen herhangi bir şekilde sağlanabilmektedir. Taşların çeşitliliği, ve özel işlemler yardımı ile tasarım imkanı artmakta, benzersiz projelere ulaşılmaktadır.

Doğal Taş Yıllandıkça Güzelleşir
Doğal taş binlerce yıl geçmişi olan inşa malzemesidir.Doğal taş zamanla bozulmaz, güzelliğini ve özelliğini korur.Çoğu yapı malzemesi yıllar geçtikçe çirkinleşmekte ,doğal taş ise kendine özgü bir görünüm kazanmakta, gerçek güzelliğine ulaşmaktadır. Ayrıca doğal taşlar kolayca ve masraf gerektirmeden temizlenmektedir. Birkaç yüzyıllık doğal taşlar restore edilerek orijinal hallerine getirilebilmektedir.

Doğal Taş Üç Boyutludur
 İstenilen boyutta taşın üretilmesi mümkündür. Taşın üzerine uygulanan yüzey işlemleri ile ışık-gölge efektleri oluşturulabilmektedir. Bu ve benzeri şekilde işlem görmüş taşlar cephelere sağlam, güçlü ve estetik bir görünüm kazandırmaktadır.

Doğal Taş Farklıdır
Doğal taş kadar renk ve yapı çeşitliğine sahip başka bir inşaat malzemesi bulunmamaktadır. Doğal taşlar renk, yapı ve yüzey çeşitliliğine sahiptir. Yüzeye uygulanan işlemlerle bu çeşitlilik daha da artmaktadır. Bu durum Mimar ve Mühendislere arzu ettikleri görünüş ve havayı yaratmak için geniş seçenekler sunmaktadır. Doğal taşlar genellikle güzel görünümleri ve teknik özellikleri nedeni ile tercih edilmektedir. Bir inşaat malzemesinde bulunması istenen neredeyse her özelliği karşılayacak uygun bir doğal taş vardır.


Doğal Taş Ucuzdur

Bir yapı malzemesinin ömrü 30 yıl ya da sonsuza kadar kullanılabilmesi esas alınarak hesaplandığında doğal taşın suni malzemelerden pahalı olmadığı görülmektedir. İlk maliyet, ömür olarak kıyaslandığında diğer malzemelerden ucuzdur. Temizlenmesi ve korunması için gereken maliyet de düşüktür.

 

Doğal Taş Üstün Fiziksel Özelliklere Sahiptir
Doğal taş ısıyı iyi soğurmaktadır. Binaların dışına kaplandığında binanın istenmeyen şekilde ısınmasını-soğumasını engellemektedir. Araştırmalar doğal taş ile kaplanmış çok katlı binaların ısınması ve soğutulması için gereken enerjinin 100-150 kWs/m2 olduğu, yüzeyi cam olan binalarda ise bu oranın 300-700 kWs/m2 olduğu görülmüştür.

Doğal Taş Dayanıklıdır

Doğal taşın basınç ve aşınma direnci yüksektir. Pek çoğu sonsuza dek dayanabilen bir yapı malzemesi özelliğine sahiptir. Yalnızca paslanmaz çelik, doğal taşla yarışabilir. Fakat maliyeti çok yüksektir. Granit ve benzeri malzemeler insan ömrü süresince bile çok az aşınmaktadır.

İlgili Resimler

Öne Çıkarılanlar

Taş barbekü imalatında en çok dikkat ettiğimiz hususlardan bir tanesi, barbe

Taş şömine imalatımız, ilk adımı sizler ile karar vereceğimiz taş modelini seçmektir. Taş modelinizi se&c

Taş Ev Yapımı ve Tarihçesi Taş ev Çeşitleri Türkler Anadolu’ya geldiklerinde yerleşik